Księgowość internetowa czy tradycyjne biuro rachunkowe

ola
Posty: 184
Rejestracja: 13 sty 2020, 11:03

Księgowość internetowa (online) czy tradycyjne biuro rachunkowe - co wybrać?


Księgowość to jedna z najważniejszych spraw w każdej firmie. Przedsiębiorcy mogą prowadzić ją samodzielnie, za pośrednictwem Internetu lub zlecać do biura rachunkowego. Każde rozwiązanie ma swoje zalety, ale i wady. Warto zapoznać się ze wszystkimi, by podjąć najlepszą decyzję dla siebie i swojej firmy.

Czym jest księgowość tradycyjna? Jak wygląda współpraca z biurem rachunkowym?
Decydując się na księgowość tradycyjną, przedsiębiorca korzysta z klasycznych usług biura rachunkowego. Najczęściej raz w miesiącu - osobiście, za pośrednictwem poczty lub kuriera - dostarcza do biura wszelkie dokumenty, niezbędne do rozliczenia dochodów firmy. Pracownicy biura sprawdzają je, wprowadzają do systemu księgowego i księgują.

Zalety prowadzenia księgowości przez biuro rachunkowe.
Prowadzenie firmowej księgowości za pośrednictwem biura rachunkowego ma liczne zalety, wśród których do najważniejszych należą:

przejęcie przez biuro rachunkowe odpowiedzialności za poprawne rozliczenie się z fiskusem;
przypominanie o terminach płatności;
możliwość kontaktu osobistego;
wsparcie wykwalifikowanych, doświadczonych księgowych, którzy są na bieżąco z przepisami;
niższy kosz zlecenia księgowości do biura rachunkowego niż zatrudnienia pracownika na stanowisko księgowe;
możliwość przechowywania całej dokumentacji w biurze rachunkowym pozwala unikać kontroli urzędników w siedzibie firmy;
w razie potrzeby, możliwość skorzystania usług komplementarnych (np. z zakresu podatków lub rachunkowości) w jednym miejscu.

Wady prowadzenia księgowości przez biuro rachunkowe
Choć zlecenie księgowości do biura rachunkowego posiada liczne zalety, ma również swoje wady, wśród których warto zwrócić szczególną uwagę na:

konieczność dostarczania dokumentów do biura rachunkowego;
brak dostępu do informacji na bieżąco, codziennych raportów;
wyższy koszt prowadzenia księgowości tradycyjnej niż w przypadku księgowości online.
Chcąc wybrać profesjonalną firmę księgową dla swojego przedsiębiorstwa, warto skorzystać z naszej porównywarki biur rachunkowych.

Czym jest księgowość internetowa (online)?
Księgowość internetowa (online) polega na tym, że firma - korzystając ze specjalnie stworzonego oprogramowania lub aplikacji - sama zarządza swoją księgowością. Są one w taki sposób skonstruowane, że zaawansowane algorytmy, aktualizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, mocno upraszczają przedsiębiorcy lub jego pracownikom rozliczanie dochodów. Poza aplikacjami online, które służą do samodzielnego prowadzenia księgowości, istnieje też możliwość prowadzenia księgowości internetowej przez ogólnopolskie biura księgowe, które dają swoim klientom dostęp do wirtualnego pulpitu z całodobowym wglądem w sytuację firmy.

Zalety księgowości internetowej (online)
Tak samo, jak tradycyjna księgowość, księgowość internetowa ma szereg zalet. Do najważniejszych należą:

dostęp do danych księgowych o każdej porze dnia i nocy, z każdego miejsca na ziemi;
niższy koszt prowadzenia księgowości internetowej niż księgowości tradycyjnej;
automatyczne obliczanie składek i zobowiązań podatkowych;
prowadzenie rejestrów (np. KPiR);
możliwość tworzenia baz danych w oparciu o wprowadzane FV i inne dokumenty;
automatycznie generowane dokumenty do fiskusa - gotowe do wydruku lub przesłania do US lub ZUS drogą elektroniczną;
wygoda.
Wady księgowości internetowej (online)
Do wad księgowości online zaliczyć można m.in.:

konieczność interesowania się zmianami prawnymi w celu uniknięcia błędów, jakie mogą wystąpić w aplikacjach do księgowości online;
mogą z niej korzystać w zasadzie tylko małe i mikroprzedsiębiorstwa, w których nie odbywają się zaawansowane procesy księgowe;
brak nieustannego kontaktu z księgowym;
konieczność poświęcenia czasu na zajmowanie się księgowością i zapoznanie się z oprogramowaniem.

Księgowość internetowa czy księgowość tradycyjna - co się bardziej opłaca?
Odpowiedź na to pytanie zależy od osobistych preferencji każdego przedsiębiorcy. Jeden właściciel firmy będzie chciał się skupić na realizowaniu swoich projektów i będzie stawiał na outsourcing usług około firmowych, inny będzie chciał trzymać nad wszystkim pieczę. Zarówno księgowość tradycyjna, jak i internetowa mają swoje wady i zalety. Warto je przeanalizować i zdecydować, co dla naszego biznesu będzie najkorzystniejsze.

Źródło: https://www.biura-rachunkowe.waw.pl/art ... -wybrac-65
ola
Posty: 184
Rejestracja: 13 sty 2020, 11:03

Co lepsze – tradycyjna księgowość, czy e-księgowość?

Żyjemy w świecie nowych technologii – nikt nie może temu zaprzeczyć. Nowości wkradają się także w świat księgowości – wiele banków proponuje prowadzenie księgowości on-line, jako dodatek do firmowego konta. Czy jednak tradycyjna księgowość może być zastąpiona przez system? Odpowiedzi szukają specjaliści Cafe Finance.

Wybieram tradycyjną księgowość, ponieważ:
1. Warto mieć wsparcie specjalisty

Małe i średnie przedsiębiorstwa często rezygnują z usług fachowców chcąc minimalizować koszty. Tak też dzieje się z księgowością, a przecież wsparcie specjalisty w każdym biznesie jest niezwykle istotne. Dlaczego warto mieć własną księgową lub powierzyć rachunki zewnętrznym biurom? Ponieważ samodzielne prowadzenie księgowości jest niebezpieczne. Nasza wiedza na temat rozliczeń jest znikoma. Nawet, jeśli program księgowy prowadzi nas krok po kroku, to do nas należy decyzja czy np. dane faktury możemy zaliczyć do kosztów. Dodatkowo, to w zakresie obowiązków biura należy pilnowanie terminów płatności i wysyłania odpowiednich sprawozdań do instytucji finansowych. Jeśli zrobimy to niewłaściwie, ściągniemy na siebie kontrolę z urzędu skarbowego lub ZUS. Warto ryzykować?

2. Trzeba mieć wiedzę księgową

Drugi powód łączy się bezpośrednio z pierwszym. Niewielu z nas wie, jaki sposób obliczania podatków powinien wybrać, a tylko nieliczni znają się na VAT marży czy amortyzacji sprzętu. Warto skorzystać z pomocy osób, które dokładnie wiedzą, co jest dla nas najkorzystniejsze, często ratując firmy przed wysokimi opłatami. Księgowe należą do kompetentnych osób, które swoim doświadczeniem mogą wesprzeć przedsiębiorców podczas kontroli – fachowo odpowiedzą na zadawane przez urzędników pytania, przygotują odpowiednią dokumentację. Stoi za nimi wiedza, pozwól, żeby księgowa stanęła za Tobą.

3. Odpowiedzialność

Prowadzenie firmy wiąże się z wieloma obowiązkami – przedsiębiorca powinien skupić się na sprzedaży produktów lub usług, a nie kalkulowaniu i pilnowaniu terminów. Podpisując umowę z biurem rachunkowym właściciel zrzuca z siebie ciężar prowadzenia księgowości, ale przede wszystkim rozkłada odpowiedzialność za biznes. Księgowa przejmuje bowiem obowiązki prowadzenia rozliczeń, a wraz z nimi staje się odpowiedzialna za dopilnowanie wszelakich terminów finansowych.

Skłaniam się do e-księgowości, bo:
1. Mogę zrobić to z domu

Prowadząc e-księgowość przedsiębiorca może samodzielnie wprowadzać faktury czy dokumenty rachunkowe do programu księgowego. Dzięki temu oszczędza czas oraz pieniądze – nie ma konieczności dostarczania dokumentów do biura, co bywa bardzo kłopotliwe i uciążliwe.

2. Brak informacji

Przedsiębiorcy często narzekają na brak dostępu do informacji dotyczących własnych płatności. Zazwyczaj nie mogą otrzymywać codziennych raportów rozliczeniowych, co stanowi duże utrudnienie – szczególnie dla przedsiębiorców, którzy lubią lub muszą trzymać rękę na rozliczeniowym pulsie. Księgowe często czekają z przesłaniem informacji podatkowych do ostatniego dnia, nie zwracając uwagi na czas pracy przedsiębiorcy.

Złoty środek:
Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem dla przedsiębiorców jest nawiązanie współpracy z nowoczesnym biurem rachunkowym, które proponuje w swojej ofercie prowadzenie tradycyjnej księgowości podpartej technologią. Klient nie musi dostarczać dokumentów – przesyła je wirtualnie do swojego biura rachunkowego, a to odpowiednio je rozlicza. Dodatkowo biura powinny posiadać systemy księgowe, które pozwolą klientom monitorować miesięczne koszty.

Takie rozwiązanie wydaje się być najbardziej korzystne dla wszystkich stron – przedsiębiorcy, który ma merytoryczne wsparcie w biznesie i księgowości, która wychodzi naprzeciw współczesnym klientom.

Źródło: https://www.infor.pl/biura-rachunkowe/k ... owosc.html
zośka

Do usprawnienia funkcjonowania swojej firmy polecam wam Firmao CRM, który posiada funkcje księgowości i integruje się z np. Symfonią. Teraz na ich stronie http://firmao.pl/ds jest darmowy okres próbny więc możecie sobie przetestować funkcjonalności Firmao.
ODPOWIEDZ