Zarządzanie w firmie

michalina

Zarządzanie w firmie
Małe, duże, jednoosobowe, kapitałowe, prywatne czy państwowe - każda firma musi być zarządzana. Bez odpowiedniego kierownictwa oraz zgranego zespołu pracowników ciężko jest osiągać cele postawione przed przedsiębiorstwem. Dobrze wykształcona i doświadczona kadra menadżerska może dodać firmie skrzydeł i poprowadzić ją we właściwym kierunku. Czym jest zarządzanie w firmie? Jakie są elementy strategiczne zarządzania? Na co zwracać uwagę prowadząc firmę?
Według podręczników do zarządzania, zarządzanie można określić jako zbiór działań takich jak planowanie, organizowanie, kierowanie ludźmi i kontrolowanie, skierowanych na zasoby organizacji jakimi są ludzie, finanse, rzeczy materialne czy posiadane informacje, wykonywanych z zamiarem osiągnięcia celów firmy w sposób sprawny i skuteczny. Zarządzaniem możemy nazwać każde działanie mające na celu zrealizowanie zamierzonych planów czy strategii. Aby skutecznie zarządzać firmą potrzebni są odpowiedni ludzie, którzy swym przywództwem wyznaczą cel i poprowadzą zespół tak, aby możliwie szybko i sprawnie można było go osiągnąć. Sprawne zarządzanie firmą to również zarządzanie zmianą, zarządzanie projektami, budżetowanie czy zarządzanie strategiczne. Każdy z tych etapów jest związany z działalnością firmy i ma bardzo ważny wpływ na wynik finalny działalności. Dzisiejsze firmy to zarówno małe przedsiębiorstwa jednoosobowe, które należy wspierać aby mogły się prawidłowo rozwijać jak również duże korporacje, których struktury organizacyjne są mocno rozbudowane a zarządzanie spoczywa na najwyżej postawionych osobach w firmie. Bez względu na to warto zaznaczyć, że bez planowania, organizowania, przywództwa i kontroli nie ma skutecznego zarządzania firmą.
Jakie są elementy strategiczne zarządzania?
Planowanie to działanie polegające na wyznaczaniu celów i określaniu strategii w jakim kierunku ma podążać polityka firmy. Planowanie obejmuje zarówno cele długo- i krótkoterminowe. Krótkoterminowe czyli te do 1 roku czasu mogą dotyczyć np. wielkości planowanej sprzedaży w danym roku, wysokości przychodów jakie firma powinna osiągnąć, jakimi metodami będziemy osiągać te cele czy ile ludzi będzie potrzebnych do zrealizowania zaplanowanych celów. Długoterminowe zazwyczaj określają strategię firmy oraz kierunek działania.

Organizując pracę w firmie, przy ogólnych założeniach i celach wyznaczonych przez osoby zarządzające, należy pamiętać, aby zwrócić uwagę, jakimi metodami będzie możliwe osiągnięcie celów. Dobra organizacja pracy to taka, gdzie każdy wie co ma robić i to robi. Przyjęte procedury oraz procesy pozwalają pracownikom sprawnie funkcjonować przybliżając ich każdego dnia do realizacji celu. Aby cel mógł zostać osiągnięty warto zastosować metodę małych kroków a tym samym zorganizować pracę w firmie na każdym etapie realizacji.
Zarządzanie zasobami ludzkimi w organizacji to bardzo wymagająca rola. Nie każdy może być menadżerem, za którym pójdą ludzie. Kierowanie to nie to samo co przewodzenie. Najistotniejszą cechą menadżera powinna być umiejętność motywowania ludzi, z którym współpracuje. Menadżer, który potrafi zainspirować pracowników do działania, który swoimi działaniami daje przykład jak dbać o rozwój, który cieszy się kiedy jego pracownicy dają więcej od siebie niż jest to wymagane to bardzo cenny skarb w firmie.

W trakcie realizowania celów w firmie należy podejmować również działania kontrolne. Pokazując one na jakim etapie realizacji celów jesteśmy, co jeszcze zostało do zrobienia oraz czy nie jest wymaga korekta jakiegoś elementu czy etapu działania.

Na co zwracać uwagę prowadząc firmę?
Określając strategię w firmie oraz wyznaczając cele jakie powinny zostać zrealizowane pamiętajmy aby nie oczekiwać zbyt szybkich i zbyt wysokich zysków. Każde działanie wymaga czasu oraz precyzji wykonania. Jak mówi niemieckie przysłowie „Eile mit Weile” co oznacza „spiesz się powoli”. Prowadząc firmę warto posiadać przynajmniej podstawową wiedzę z zakresu zarządzania, a jeśli nie czujemy się wystarczająco mocno w tej roli pamiętajmy, że warto oddelegować takie zadania, tym, którzy zrobią to za nas lepiej. Nie zapominajmy, że nawet jeśli firma osiągnie swój sukces potrzebuje ona ciągłego rozwoju i motywacji. Jedną z możliwości doskonalenia się przez pracowników jest uczestnictwo w szkoleniach.
Źródło: https://mojafirma.infor.pl/manager/zarz ... irmie.html
Amfora

Warto też zaopatrzyć się w jakiś dobry program do tego celu. Przydaje się !
sisi

Amfora pisze:
25 sty 2020, 16:52
Warto też zaopatrzyć się w jakiś dobry program do tego celu. Przydaje się !

Polecasz coś?
ola
Posty: 184
Rejestracja: 13 sty 2020, 11:03

5 sposobów na skuteczne zarządzanie firmą

Zarządzanie firmą to nie lada wyzwanie nawet dla najlepszych szefów. Organizacja pracy, zarządzanie pracownikami, współpraca z partnerami oraz klientami, piętrzące się sprawy wymagające rozwiązania, dynamiczne zróżnicowanie środowiska biznesowego to obraz codzienności niemalże każdego przedsiębiorcy. Umiejętne zarządzanie posiadaną wiedzą jest bardzo istotne, nie tylko z perspektywy zarządzania firmą. W codziennej rzeczywistości, w towarzystwie dynamicznych zmian, niespodziewanych wydarzeń i nierzadko stresu łatwo zapomnieć o dotychczas wypracowanej formie zarządzania i popaść tym samym w chaos.

Jak radzić sobie z prowadzeniem firmy także w niecodziennych sytuacjach? Jak skutecznie usprawnić działania swojego biznesu? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym poradniku.

Przede wszystkim ludzie

W pracy spędzasz średnio około 2 tys. godzin rocznie. Biorąc pod uwagę aktualny wiek emerytalny obowiązujący w Polsce, stanowi to około 1/3 Twojego życia. Twoi współpracownicy, z którymi codziennie spędzasz długie godziny w pracy, stają się częścią Twojego otoczenia.

Zgrany zespół mobilizuje do pracy, a umiejętność współpracy umożliwia pokonywanie kolejnych wyzwań i trudności w drodze po sukces. Dobra atmosfera natomiast sprzyja zmaganiom z codziennymi obowiązkami oraz sprawia, że nawet najtrudniejsze zadania potrafią zamienić się w ciekawe doświadczenie. Wyznacz zasady pracy i staraj się dopasować obowiązki do konkretnych pracowników, unikniesz tym samym spadku ich efektywności w postaci marnowania czasu na nieefektywne zadania i bezcelowe działania.

Czym byłaby firma bez ludzi, którzy ją tworzą? Każdy z pracowników, który codziennie pojawia się w Twojej firmie wnosi do niej inne umiejętności: energię, spojrzenie, czy podejście do życia. Obserwuj swoje najbliższe otoczenie w pracy i pamiętaj, że wiele możesz się nauczyć od innych ludzi.

Ufaj i deleguj

Możliwość polegania na innych osobach to cenna wartość. Szczerość i otwartość komunikacji z pracownikami potrafi znacznie usprawnić codzienną pracę oraz kondycję całej firmy. Przełożony obdarzony zaufaniem podwładnych to dobra inwestycja w relacje międzyludzkie, która zaowocuje sukcesami firmy. Brak zaufania zwiększa prawdopodobieństwo zmiany miejsca pracy przez twojego pracownika. Pamiętaj, że polegając na kompetencji innych osób, możesz znacznie ułatwić swoje codzienne obowiązki. Wystarczy, że rozsądnie powierzysz im część swoich obowiązków. Przekieruj część wykonywanych przez siebie czynności na ręce osób, których zarówno kompetencje, jak i dostępność czasowa są w stanie sprostać powierzonemu wyzwaniu. Obserwuj rozwój tego działania i bądź gotowy do pomocy, gdy Twoi ludzie będą tego potrzebować.

Naucz się stresować

Biorąc pod uwagę liczbę antystresowych poradników dostępnych aktualnie na polskim rynku, dziwić może ilość nerwów, które wciąż niemalże codziennie nam towarzyszą. Dla zdrowia i dobrej kondycji psychicznej warto nauczyć się sobie z nim radzić. Pamiętaj, że złoszczenie się na innych bądź, co gorsza, na rzeczach materialnych nie przynosi żadnych efektów. W praktyce jednak każdemu zdarzają się sytuacje, w których zdarza się podnieść ton głosu, czy też przerywać rozmowę bez jej realnego finału.

Jedną z kluczowych metod pozwalających na łatwiejsze odnalezienie się w trudnych sytuacjach jest wizualizacja zdarzeń. Pomyśl o takiej sytuacji, jak mógłbyś się zachować, co powinieneś zrobić, jakie otoczenie mogłoby Ci towarzyszyć? Przygotowanie do stresujących chwil wpływa na wzrost umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, tym samym pozwala nam lepiej radzić sobie w zarządzaniu firmą.

Miej świadomość swoich ograniczeń

Jak często towarzyszy Ci myśl, że skoro uważasz się za profesjonalistę, to w pracy zawsze powinieneś być efektywny, zorganizowany, umiejący podejmować decyzje i sprytnie układający plan każdego dnia. Błędem jest zakładanie, że jesteś najlepszy we wszystkim. Takie myślenie sprowadza na Ciebie poczucie codziennej presji i wymusza na Tobie bycie jeszcze lepszym. Motywacja i podnoszenie swojej poprzeczki są niewątpliwie dobrymi elementami w drodze do sukcesu. Pamiętaj jednak, że nawet najlepszym zdarza się pomyłka, niedopatrzenie bądź zła decyzja.

Usprawniaj swoją pracę skutecznymi narzędziami

Wspieraj swoją pracę narzędziami do skutecznego zarządzania firmą i wygodnej organizacji pracy. Profesal łączy w sobie cechy profesjonalnego systemu, przyczyniając się tym samym do wzrostu efektywności pracowników oraz całej organizacji.

Dowiedz się więcej na temat funkcjonalności systemu Profesal i sprawdź, który z jego elementów jest najbardziej odpowiedni dla Ciebie i Twojej firmy!

Co możemy Ci zaoferować?

Wsparcie najlepszych specjalistów przy tworzeniu rozwiązania dopasowanego do Twoich potrzeb. Rozwijanie Twojej myśli biznesowej lub implementowanie wypracowanych procederów w firmie. Innowacyjne podejście do tworzenia rozwiązań zwiększających potencjał firmy.


http://www.profesal.pl/blog/5-sposobow- ... firma.html
pokand

Berberis przyniesie wam diametralną zmianę i poprawę sytuacji. Wszystko powinno przebiegać zdecydowanie lepiej, kroku po kroku osiągniecie zmianę, ale nic nie dzieje się od razu. Jeśli tylko się chce, to można zrobić coś dużego i właśnie tego się trzymajcie.
Hermi

Od siebie polecam książkę:
https://www.ibuk.pl/fiszka/184844/podst ... cjami.html

Można poczytać sobie tutaj o podstawowych technikach kierowania biznesem. Szczególnie przydatna będzie dla osób, których firma rozwija się. Prowadzenie biznesu w Polsce latwe nie jest (szczególnie po wprowadzeniu w tym roku pewnych pułapek związanych z polskim ładem).

W książce duży nacisk jest postawiony na etykę i zarządzanie informatyczne w firmie, Tak więc jest to obowiązkowa pozycja dla menadżerów (zarówno tych począkujących jak i doświadczonych).
ODPOWIEDZ