Router

Marcin

Ja również znalazłem dobry poradnik o routerach

Jaki router WiFi wybrać? Poradnik


Router WiFi zapewnia przewodowe i bezprzewodowe połączenia z Internetem dla urządzeń elektroniki domowej, takich jak komputery, smartfony, telewizory, a nawet sprzęt AGD. Ten poradnik ułatwia wybór właściwego urządzenia, wskazuje najważniejsze cechy, które powinny posiadać routery WiFi.

Jak działa router?
Router to urządzenie przekazujące pakiety pomiędzy różnymi sieciami komputerowymi. Do routera podłączamy łącze dostępowe do Internetu oraz urządzenia sieci lokalnej. Urządzenia w sieci lokalnej łącząc się przewodowo i bezprzewodowo do routera, uzyskują dostęp do Internetu.

Router może pełnić także dodatkowe funkcje – zwiększa poziom bezpieczeństwa korzystania z Internetu czy udostępnia drukarki i dyski w sieci domowej. Gniazdo w routerze, do którego podłącza się usługę operatora jest nazywane interfejsem WAN. Gniazda w routerze, do których podłącza się komputery w sieci lokalnej nazywane są interfejsami LAN. Sieć bezprzewodowa w routerze określana jest nazwą WLAN lub WiFi.

Jak Internet dochodzi do mieszkania lub firmy?
Internet dostarczają operatorzy usług, którzy realizują dostęp w różnych technologiach, zarówno kablowych, jak i bezprzewodowych. Port WAN routera WiFi wspiera technologię dostępu zależnie od parametrów technicznych operatora dostępu do Internetu.

Popularne technologie dostępu do Internetu to:

ADSL
VDSL
xDSL
technologie komórkowe 3G/LTE
Wybór routera będzie ściśle uzależniony od możliwości obsługi technologii dostęp do Internetu, wykorzystywanej przez naszego operatora.

Łącze dostarczane kablem telefonicznym

W przypadku, gdy łącze dostarczane jest kablem telefonicznym z pewnością mamy do czynienia z technologią ADSL lub VDSL. Operatorzy kablowi korzystają z technologii dostępu DOCSIS (w przypadku kabla koncentrycznego) lub GPON (w przypadku kabla światłowodowego). Dostęp do Internetu w technologii DOCSIS lub GPON jest zawsze realizowany z wykorzystaniem modemu dostarczanego przez dostawcę, do którego możemy podłączyć router xDSL.

Łącze od operatora komórkowego

Jeżeli wykorzystujemy łącze od operatora komórkowego, router mobilny powinien posiadać modem na kartę SIM lub możliwość podłączenia modemu (przykładowo na USB), a także wspierać technologie bezprzewodowe 3G/LTE. W przypadku, gdy łącze dostarczane jest kablem Ethernet, wymagany router to xDSL.

Dostawcy usług oferują router do umowy o świadczenie usług. Nie są to przeważnie zaawansowane urządzenia, więc warto rozważyć instalację własnego urządzenia, spełniającego nasze wymagania, np. zwiększające zasięg czy szybkość połączenia bezprzewodowego.

Router dla Neostrady lub Netii – co wybrać?
Neostrada oraz Netia wykorzystują w przeważającej części sieci kabel telefoniczny. Łącze dostarczane kablem telefonicznym jest zakończone gniazdem RJ11 (telefonicznym) i oferowane jest przy użyciu jednej z technologii: ADSL2, ADSL2+, VDSL2. Aktualnie wszystkie routery wspierają wersje Annex A (Neostrada) oraz Annex B (Netia, Dialog) standardu ADSL.

Gniazdo RJ11 w ścianie łączymy z identycznym gniazdem w routerze ADSL/VDSL przy pomocy kabla telefonicznego. Dostawca usługi może pozostawić router w ramach abonamentu. Nie zawsze będzie to model wspierający najnowsze technologie, więc nie ma przeszkód aby wymienić dostarczone urządzenie na własne. Jeżeli Neostrada lub Netia dostarcza Internet z użyciem światłowodu, konieczne będzie wykorzystanie routera xDSL.


Router dla kablówki i sieci osiedlowej – co wybrać?
Kablówki dostarczają Internet przez łącze kablowe lub światłowodowe, które zawsze zostaje zakończone modemem z portem Ethernet RJ45. Router dostosowany do pracy z kablówką obsługuje technologię xDSL. Jeżeli kablówka w ramach umowy udostępnia router, nadal możemy wykorzystać własny router, łącząc się portem WAN nowego routera do portu LAN routera kablówki.

W mniejszych miejscowościach usługi dostępu do Internetu często oferują lokalni dostawcy przy pomocy technologii bezprzewodowych WiFi oraz sieci LAN (sieci osiedlowe). Usługi przeważnie kończą się gniazdem RJ45 na ścianie. Router do Internetu radiowego i sieci osiedlowej powinien wspierać technologię xDSL.

Router dla sieci radiowej/GSM – co wybrać?
Routery na kartę SIM do GSM (3G/LTE) mogą posiadać wbudowany modem, ale niektóre modele oferują tylko opcję obsługi modemu. Modem trzeba wówczas dokupić dodatkowo. W przypadku gdy router posiada wbudowany modem 4G/LTE lub 3G warto sprawdzić czy obsługuje wszystkie częstotliwości GSM (850 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz, 900 MHz, 800 MHz, 1900 MHz, 2600 MHz) oraz różne technologie transmisji danych (HSPA+, HSPA+DC, EDGE, HSPA, LTE, GPRS, UMTS). Router przenośny do GSM z opcją zasilania bateryjnego to popularne rozwiązanie dostępu do Internetu poza domem.

Router do gier – czym powinien się cechować?
Jaki jest najlepszy router WiFi do gier? Jeszcze kilka lat temu funkcjonowała opinia, że gracze łączą się do sieci tylko kablem. Zalecaną formą łączności dla graczy jest rzeczywiście połączenia kablowe, najlepiej do portu GigabitEthernet. Jeżeli wykorzystanie kabla nie wchodzi w grę, gracze nie zauważą problemów korzystając z połączeń WiFi w standardzie 802.11ac.

Połączenie bezprzewodowe 802.11ac wykorzystuje częstotliwość 5 GHz, która jest narażona na znacznie mniejsze zakłócenia, niż wykorzystywana we wcześniejszych standardach częstotliwość 2,4 GHz. Wspierane są również dodatkowe mechanizmu kierowania energii bezpośrednio do urządzenia (beamforming) czy obsługa wielu użytkowników jednocześnie MU-MIMO.

Osiągane prędkości w standardzie bezprzewodowym mogą znacznie przekraczać 1 Gb/s, więc gracze nie znajdą powodów do narzekań. Warto zwrócić uwagę czy router do gier wykorzystuje mechanizmy QoS (Quality of Service), które potrafią inteligentnie ustawiać priorytet dla danych transmitowanych przez graczy.

Jakie cechy określają szybkość routera?
Szybkość routera zależy od kilku czynników. Maksymalna szybkość Internetu w domowej sieci nie będzie większa niż szybkość łącza dostarczanego przez operatora. Ważna jest jakość i wydajność zastosowanych układów elektronicznych w routerze, w tym procesora oraz pamięci RAM. W przypadku sieci przewodowych, połączenie GigabitEthernet (1000 Mb/s = 1 Gb/s) jest dziesięciokrotnie szybsze od połączeń FastEthernet (100 Mb/s).

Duże różnice występują w szybkości połączeń WiFi. Szybkość WiFi zależy od wykorzystywanego standardu bezprzewodowego oraz parametrów pracy (ilość wykorzystywanych anten, technologii MU-MIMO/SU-MIMO, szerokość kanału radiowego:

standard 802.11b/g – obecnie praktycznie nie stosowany, obsługuje częstotliwość 2.4GHz, maksymalna prędkość 802.11b to 11 Mb/s, 802.11g to 54 Mb/s
standard 802.11a – obecnie praktycznie nie stosowany, obsługuje częstotliwość 5GHz, maksymalna prędkość 54 Mb/s
standard 802.11n – powszechnie stosowany standard, obsługuje częstotliwości 2.4GHz oraz 5GHz, maksymalna prędkość 600 Mb/s
standard 802.11ac – najnowszy standard WiFi, obsługuje częstotliwość 5GHz, maksymalna prędkość nawet 2,6 Gb/s
Standardy bezprzewodowe pracujące na tej samej częstotliwości są wstecznie zgodne ze sobą. Oznacza to, że router pracujący w standardzie 802.11n będzie współpracował ze starszymi urządzeniami 802.11b/g. Podane szybkości standardów bezprzewodowych to prędkości z narzutami niezbędnymi do przesłania danych bezprzewodowo, więc realne prędkości będą niższe.

Wybierając router bezprzewodowy warto sprawdzić jaką maksymalną szerokość kanału wspiera (160MHz dla AC, 40MHz dla 802.11n). Im większa szerokość kanału, tym transmisja bezprzewodowa będzie szybsza. Routery bezprzewodowe wspierają częstotliwość 2,4GHz lub 2,4GHz i 5GHz. Użycie routera wykorzystującego obie częstotliwości WiFi umożliwi przyłączenie starszych urządzeń na częstotliwości 2,4GHz oraz nowszych na częstotliwości 5GHz.

Anteny i zasięg – co wpływa na zasięg i stabilność sygnału?
Router bezprzewodowy WiFi wysyła sygnał radiowy na określonych częstotliwościach 2,4 GHz lub 5 GHz. Niezbędne nadajniki i odbiorniki są wbudowane w router WiFi, natomiast propagacja sygnału jest realizowana przez anteny. Anteny to kluczowy komponent systemów transmisji radiowej. Anteny mogą zostać wbudowane w router lub zostać dołączone do routera jako osobne elementy.

Zasięg WiFi zależy w dużej mierze od wzmocnienia anten, który to parametr mierzymy w decybelach (dBi). Routery WiFi wyposażone są przeważnie w anteny o wzmocnieniu 1,5-3 dBi.

Jak poprawić zasięg routera?

W przypadku kłopotów z zasięgiem można rozważyć wymianę anten dostarczanych przez producenta na anteny o wzmocnieniu 5 dBi. Jeżeli rozważamy wymianę anten należy wybrać router, który umożliwia odkręcenie fabrycznych anten. Jeżeli wymiana anten nie rozwiąże problemów z zasięgiem, można wykorzystać urządzenia poszerzające zasięg istniejącej sieci bezprzewodowej (ekspander, wzmacniacz, reapater WiFi). Najnowsze systemy poszerzenia zasięgu sieci bezprzewodowej to sieci kratowe (MESH).

Co osłabia zasięg WiFi?

Problemy w transmisji WiFi przeważnie spowodowane są słabym sygnałem, tłumieniem lub zakłóceniami. Przyczyną tłumienia mogą być mury, a nawet przemieszczający się ludzie. Częstotliwości pracy WiFi również posiadają własną charakterystykę. Częstotliwość 2,4GHz łatwiej przenika przez mury czy drzwi, ale większa ilość urządzeń pracujących na tej częstotliwości powoduje zakłócenia, a w rezultacie niższą szybkość połączenia.

Częstotliwość 2,4GHz pozwala uzyskać większe zasięgi WiFi, niż częstotliwość 5GHz. Częstotliwość 5GHz jest bardziej odporna na zakłócenia, pozwala osiągać wyższe prędkości transmisji, ale charakteryzuje się mniejszym zasięgiem.


Więcej informacji znajdziecie tutaj : https://www.komputronik.pl/informacje/j ... -10-porad/