Jak założyć firmę?

ola
Posty: 184
Rejestracja: 13 sty 2020, 11:03

Zakładanie firmy - jak założyć firmę „krok po kroku”

Mimo, że wprowadzane są wciąż nowe udogodnienia, to i założenie firmy wymaga wykonania kilku czynności, wypełnienia kilku dokumentów i to w odpowiedniej kolejności. Oto praktyczna instrukcja, wyjaśniająca jak założyć firmę w kilku krokach. Sprawdź, co musisz zrobić.

Instrukcja aktualna na rok 2020.


Zakładanie działalności gospodarczej
Większość czynności możemy wykonać przez internet. Zakładanie firmy zaczynamy od wpisania w przeglądarkę internetową adresu firma.gov.pl i wypełnienia na niej formularza CEIDG-1 (wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Zobacz instrukcję wypełnienia formularza – tam również dwa słowa o sposobach wysyłania i podpisywania formularza online (polecam tzw. Profil Zaufany). Odradzam korzystania z "łatwiejszych" formularzy udostępnianych przez niektóre banki, bo ich wypełnienie wiąże się oczywiście z podpisaniem kilku umów (na rachunek firmowy i usługi dodatkowe).

W przyszłości tym samym formularzem zgłasza się wszelkie zmiany danych. Na ten obowiązek posiada się 7 dni od ich zaistnienia. Uwaga. Jeżeli rejestrując firmę nie posiadasz jeszcze NIP-u, to po jego otrzymaniu nie musisz aktualizować danych w systemie CEIDG, bo pojawia się on tam automatycznie.

W formularzu należy podać m.in. rodzaj działalności. W tym celu stworzona została Polska Klasyfikacja Działalności, która zawiera spis czynności, jakie może wykonywać przedsiębiorstwo. Do formularza CEIDG wpisuje się jedynie numery wybranych czynności. Nie obowiązuje żaden limit ilości podawanych numerów PKD, którymi będzie zajmował się Twój biznes.

Wypełniając formularz wybieramy również formę opodatkowania podatkiem dochodowy. Wprawdzie większość przedsiębiorców pozostaje przy skali podatkowej, to warto poznać wszystkie formy opodatkowania działalności gospodarczej.

Biuro rachunkowe albo księgowość internetowa
W formularzu CEIDG należy wskazać, kto będzie prowadził dokumentację finansową firmy. Jeśli nie wiemy jeszcze w momencie wypełniania wniosku, z jakim biurem księgowym będziemy współpracować, to wybieramy opcję samodzielnego prowadzenia dokumentacji, a później nasz wpis aktualizujemy (podając dane biura księgowego).

W praktyce masz do wyboru jedną z dwóch opcji: księgową z krwi i kości lub księgowość internetową - tę polecam w przypadku jednoosobowych firm, niezatrudniających pracowników. Księgowość online jest korzystna również przy dużej liczbie faktur, bo opłata jest stała, niezależnie od ilości dokumentów. Oprócz swojej podstawowej funkcji portal ten jest jednocześnie programem do fakturowania, prowadzenia magazynu i wielu innych rzeczy. Tworzy również wszelkie ewidencje i deklaracje podatkowe (w tym Jednolity Plik Kontrolny), a nawet wysyła je przez internet do urzędów. Wszystko jest proste do tego stopnia, że samodzielne rozliczenie miesiąca działalności zajmuje 3 minuty. Udowadnia to księgowość Firmino - zobacz film demonstracyjny (po wejściu na stronę trzeba trochę przewinąć w dół)

Tradycyjne biuro księgowe przyda się z kolei przy bardziej rozbudowanych projektach, gdy np. zatrudniasz pracownika (prawo pracy i rozliczenia wynagrodzeń to osobna działka i prowadzenie księgowości w takich przypadkach jest trudniejsze). Tutaj jednak nigdy nie wiadomo, na kogo się trafi. Dlatego polecam biura rachunkowe prowadzone wg określonego standardu, np. należące do inFakt (tym linkiem zgarniesz rabat 10% na pierwszą płatność). Oni również pomogą założyć działalność gospodarczą i to za darmo, jeśli zdecydujesz się na ich usługi księgowe.

Źródło: https://www.mala-firma.pl/dla-poczatkuj ... k-po-kroku
ola
Posty: 184
Rejestracja: 13 sty 2020, 11:03

Zakładanie firmy - jak założyć firmę „krok po kroku”- cz.II

Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Przedsiębiorca w ZUS-ie posiada podwójną osobowość. Występuje on jednocześnie jako tak zwany Płatnik, czyli osoba wpłacająca składki (za siebie samego i swoich pracowników) oraz jako Ubezpieczony (jakby na równi ze swoimi pracownikami). Na początku wydaje się to trochę skomplikowane, ale jest to całkiem praktyczne. Jako płatnik wpłacamy składki, a jako ubezpieczony korzystamy z ubezpieczeń, np. służby zdrowia.

Pełny wymiar składek na ZUS jest dosyć dużą kwotą - szczególnie dla początkującego przedsiębiorcy, który jeszcze nie notuje przychodów. Dlatego istnieje szereg ulg, które pomniejszają wysokość opłacanych składek w początkowym okresie prowadzenia działalności gospodarczej. Są nimi przede wszystkim tzw. ulga na start i mały ZUS - ich omówieniu poświęcam osobny tekst.

Do ZUS-u składamy jeden z dwóch podstawowych dokumentów:

ZZA – rejestracja tylko do składki zdrowotnej:
jak chce się skorzystać z "ulgi na start" LUB
jak jest się jednocześnie zatrudnionym na umowę o pracę z wynagrodzeniem powyżej minimalnej pensji krajowej.
ZUA – rejestracja do wszystkich składek:
w pozostałych sytuacjach (w tym również rejestracja do "małego ZUS-u").
Jeśli chcesz zgłosić członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego, to wypełnij także formularz ZCNA.

Druki te można wypełnić w momencie zakładania działalności, jako dodatkowy formularz wysyłany i podpisywany wraz z CEIDG. Jeśli się tego nie zrobi w ten sposób, to ma się wówczas 7 dni od daty rozpoczęcia działalności na dostarczenie do ZUS-u dokumentów ZUA lub ZZA na ich papierowych formularzach (możliwa jest również wysyłka pocztowa – tylko użyj przesyłki poleconej, a dowód nadania załącz do kserokopii dokumentu).

Urząd Skarbowy - jeśli chcesz być VAT-owcem
Numer NIP pozostaje niezmieniony – nasz osobisty numer staje się numerem firmy w momencie jej powstania. Jeżeli dotąd nie posiadało się NIP-u, to zostanie on nadany przy realizacji przez Ministerstwo naszego wniosku o założenie firmy. Aby go poznać, najprościej jest wyszukać swój wpis korzystając z wyszukiwarki przedsiębiorców. Każdy wpis powinien tam pojawić się najpóźniej w 3 dni od podpisania wniosku CEIDG, a najczęściej jest już następnego dnia.

W formularzu CEIDG informujemy Urząd Skarbowy o wybieranej formie opodatkowania i co za tym idzie rodzaju prowadzonej dokumentacji księgowej – to masz już za sobą. Musisz jeszcze zdecydować, czy chcesz być czynnym podatnikiem VAT. Jeśli nie, to urzędu już nie odwiedzasz. W przeciwnym wypadku należy złożyć dokument o nazwie VAT-R. Trzeba wiedzieć, że VAT jest to podatek od dóbr i usług i jest tak skonstruowany, że obciąża klienta, a firma jedynie go przekazuje na konto skarbówki. Komu opłaca się być VAT-owcem? Najprościej mówiąc tym, którzy do prowadzenia działalności sami muszą kupować z VAT-em (np. materiały lub usługi).

Czy potrzebuję pieczątki dla własnej firmy?
Wprawdzie nie istnieje żaden prawny wymóg wyrobienia pieczęci firmowej, to jednak jej posiadanie często okazuje się przydatne, a że jej uzyskanie nie stanowi wielkiego trudu ani kosztu, to warto się o taką pieczęć postarać. Na większości urzędowych druków i deklaracji znajduje się pole na pieczątkę, lecz jej użycie nie jest obowiązkowe. Można jej używać przy fakturach i na umowach handlowych, lecz również nie trzeba.

Co umieszcza się na takiej pieczęci:

pełna nazwa firmy (wraz z imieniem i nazwiskiem przedsiębiorcy),
adres siedziby,
może być telefon, faks, e-mail,
REGON i NIP.

Konto bankowe - wybierz najlepsze
Po wprowadzeniu split payment, posiadanie rachunku firmowego w banku jest konieczne. O tym i wszystkim, co trzeba wiedzieć o kontach firmowych, napisałem w osobnym artykule pt. Jak wybrać konto bankowe dla firmy. Tam też znajdziesz aktualny ranking najlepszych kont dla małych firm. Gorąco zachęcam do założenia konta firmowego poprzez tenże artykuł, ponieważ pozwala to utrzymać się mojej stronie w Internecie.

W każdym razie udając się do banku lub wypełniając formularz on-line należy posiadać:

dowód osobisty,
tzw. oryginał wpisu do ewidencji działalności gospodarczej (w praktyce jest to wydruk z systemu CEIDG).
Po założeniu firmowego konta bankowego należy koniecznie poinformować o tym fakcie Urząd Skarbowy oraz ZUS wypełniając wniosek aktualizacyjny CEIDG.

Źródło: https://www.mala-firma.pl/dla-poczatkuj ... k-po-kroku
Irek

Procedura jest konieczna, nie da się tego przeskoczyć. Dobry artykuł, przyda się :)
ola
Posty: 184
Rejestracja: 13 sty 2020, 11:03

O czym należy pamiętać przy podejmowaniu decyzji o założeniu firmy
Chcesz założyć własną firmę, ale zastanawiasz się, jak to zrobić? Postaramy się Ci w tym pomóc i pokazać niezbędne kroki. O czym należy pamiętać?

Zanim zdecydujesz na przygodę z własnym biznesem, powinieneś odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Jeśli pracujesz na etacie, zastanów się, czy założenie firmy będzie bardziej opłacalne. Sprawdź, jakie koszty będą wiązać się z prowadzeniem firmy w porównaniu do etatu.

Musisz również ustalić, ile pieniędzy musisz mieć na start firmy i kiedy zacznie ona przynosić zyski. Pomocny w tym będzie biznesplan.
Przemyśl też, czy chcesz prowadzić firmę samodzielnie, czy ze wspólnikiem. To jedna z najważniejszych decyzji, którą będziesz musiał podjąć już na starcie. Od niej zależeć będą m.in. Twoje obowiązki jak przedsiębiorcy.

Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych spraw, o których powinieneś pamiętać, zanim podejmiesz decyzję o własnej firmie.

Zastanów się, czy opłaca Ci się zakładać firmę i czy będzie ona przynosiła oczekiwane zyski
Jeśli pracujesz na etacie i zastanawiasz się, czy bardziej opłacalne byłoby dla Ciebie przejście na samozatrudnienie, sprawdź jakie są koszty i obowiązki przy własnej działalności. W oszacowaniu kosztów i zysków z działalności pomoże Ci biznesplan.

Skorzystaj z doradztwa biznesowego
Zanim założysz firmę, skorzystaj z pomocy doświadczonych przedsiębiorców i ekspertów. Istnieje wiele ośrodków doradztwa i programów dla nowych firm – skorzystaj z nich! Przykładem może być m.in. Akademia PARP. Jeśli jesteś bezrobotny i myślisz o własnym biznesie, skontaktuj się ze swoim urzędem pracy.

Sprawdź, czy musisz rejestrować swoją firmę
Nie zawsze trzeba rejestrować działalność gospodarczą. Sprawdź, w jakich przypadkach powinieneś zakładać firmę. Jeśli wykonujesz drobną działalność, a Twoje przychody w całym roku nie przekroczą 50% płacy minimalnej, możesz prowadzić tzw. działalność nierejestrową i nie zgłaszać jej do urzędu.

Samodzielnie czy ze wspólnikiem? Wybierz odpowiednią formę działalności
Czy jesteś w stanie samodzielnie sfinansować start Twojego biznesu i jesteś pewien, że sam go sprawnie poprowadzisz? Wybór formy działalności (np. samozatrudnienie albo spółka) to jedna z najważniejszych decyzji przy zakładaniu firmy. Jeśli założysz spółkę, zyski i odpowiedzialność będą rozłożone na wspólników. Zanim założysz firmę, dowiedz się jakie rodzaje działalności możesz prowadzić, jakie są między nimi różnice (podatki, odpowiedzialność wspólników, księgowość, ZUS).

Znajdź finanse na start
Przed startem zastanów się, czy masz odpowiednie środki na start firmy, zakup wyposażenia, towarów, wypłaty dla pracowników. Nie musisz finansować firmy całkowicie z własnych pieniędzy. Fundusze na rozpoczęcie działalności oferują m.in. urzędy pracy, ale również instytucje prowadzące programy dla młodych przedsiębiorców (np. Wsparcie w Starcie). Możesz skorzystać również z dofinansowania UE.

Nie wiesz jak założyć i prowadzić firmę? Skorzystaj z gotowych rozwiązań
Jeśli chcesz założyć własny biznes ale masz wątpliwości, czy dasz radę dobrze go prowadzić, możesz skorzystać z gotowych modeli prowadzenia firmy, takich jak np. franczyza albo działalność agencyjna.

Źródło: https://mojafirma.infor.pl/zakladam-fir ... firmy.html
Jaro

Planuję właśnie założyć firmę, tylko nie do końca orientuję się co i jak. Znacie jakieś strony czy kogoś kto mogłby mi pomoc?
Marcin
Posty: 1
Rejestracja: 07 gru 2020, 01:18

tutaj też znajdziecie dużo przydatnych informacji: https://pasjabiznesu.pl/ - szczególnie dla początkujących przedsiębiorców
Karol

Jeżeli chcesz otworzyć własny biznes powinieneś koniecznie zdecydować się na CRM. Mogę polecić Ci Firmao, ponieważ jest indywidualnie dopasowany do specyfiki firmy. Do tego, zanim się zdecydujesz kupić pakiet, najpierw za darmo przetestuj system http://firmao.pl/ds.
Miłosz

Warto też przeczytać fajny poradnik, w którym opisane jest zakładanie firmy krok po kroku https://wspieramyfirmy.pl/zakladanie-fi ... spodarcza/
ODPOWIEDZ